Jak rozliczyć zakup kasy fiskalnej?

Wydatek związany z zakupem kasy fiskalnej stanowi koszt utrzymania przedsiębiorstwa. Można go zaksięgować na kilka sposobów, w zależności od sposobu opodatkowania firmy i wartości kasy fiskalnej. Podpowiadamy, w jaki sposób zaksięgować ten wydatek, a także, w jakich firmach można z niego zrezygnować.

Kto ma obowiązek stosowania kasy fiskalnej?

W powszechnej opinii przyjęło się, że kasy fiskalne to urządzenia charakterystyczne dla handlu detalicznego. Tymczasem obowiązek wyposażenia swojego biznesu w kasę fiskalną spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach prowadzących działalność na rzecz osób fizycznych i rolników nierejestrowanych. Dotyczy to zarówno handlu, jak i wielu dziedzin związanych z prowadzonymi usługami.

Koszt kasy fiskalnej jest zatem jednym z wydatków związanych z prowadzeniem działalności. Choć dobrej jakości urządzenia nie są tanie, kary za brak rozliczania poprzez kasy fiskalne są nieporównywalnie wyższe i bardziej dotkliwe. Warto też potraktować zakup urządzenia jako inwestycję w sprawniejsze prowadzenie biznesu, zwłaszcza że istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów związanych z jej zakupem.

Jak zaksięgować zakup kasy fiskalnej?

Inwestycję w kasę fiskalną można potraktować jako wydatek i zaksięgować na dwa sposoby. Wybór jednego z nich zależy od tego, jaką wartość ma zakupiona kasa fiskalna. Koszt oblicza się, dodając do siebie wartość samego urządzenia, a także oprogramowania i wszystkich elementów potrzebnych do jej podłączenia.

Jeśli kasa będzie kosztowała powyżej 10 tysięcy złotych, można zaksięgować ją jako środek trwały. Wówczas możliwe będzie odliczenie od niej amortyzacji, która stanowi 20% wartości urządzenia. Jeśli wartość jest mniejsza, istnieje możliwość zaksięgowania zakupu kasy jako koszt uzyskania przychodu. Wówczas koszt inwestycji obniży dochód przedsiębiorstwa w danym miesiącu i obniży wartość podatku.

Warto dodać, że za zakup i księgowanie kasy fiskalnej firma może odzyskać część kosztów związanych z taką inwestycją. Przepisy pozwalają na dopłatę w wysokości nawet 90 procent wartości urządzenia bez podatku wraz z oprogramowaniem, jednak nie więcej, niż 700 złotych. Przy zakupie najprostszych urządzeń, takich jak kasa fiskalna Posnet Mobile HS będzie to ponad połowa wartości kasy. Posnet jest cenioną w Europie, polską firmą, dlatego kasa będzie serwisowania i aktualizowania na bieżąco i posłuży przez wiele lat. To wpłynie na obniżenie kosztów użytkowania.

Ryczałt a kasa fiskalna

Przepisy dotyczące konieczności wyposażenia firmy w kasę fiskalną wskazują na przedsiębiorstwa, które mają obowiązek zakupu takiego urządzenia. Istnieją tam dokładne wytyczne dotyczące prowadzonej przez nie działalności, jednak nie ma żadnych informacji dotyczących sposobu opodatkowania. W związku z tym kasa fiskalna na ryczałcie podlega takim samym zasadom jak kasy kupowane w firmach rozliczających się na podatku liniowym. Dlatego przy firmach świadczących sprzedaż i usługi na rzecz osób fizycznych, zakup kasy jest obowiązkowy, choć nie ma sposobu na zaksięgowanie tego wydatku po stronie kosztów i zwrot podatku.

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla ryczałtowca 2022 i innych podatników

Kasa fiskalna na ryczałcie i przy wszystkich innych sposobach odliczenia podlega pewnym ulgom. Oznacza to, że część firm nie musi inwestować w taki sprzęt, pomimo współpracy z osobami fizycznymi. Ulgi odnoszą się przede wszystkim wartości obrotów, jakie w ciągu roku osiąga przedsiębiorstwo. Jeśli nie przekracza on 20 tysięcy złotych, rozliczanie za pomocą kasy fiskalnej jest nieobowiązkowe. Inna ulga dotyczy niektórych wskazanych branż, gdzie działalność także nie wymaga fiskalizacji za pomocą kasy.

Kasa fiskalna dla przedsiębiorcy - jaką wybrać?

Choć ulga w wysokości 700 złotych nie zachęca do zakupu drogiego urządzenia, cena kasy fiskalnej nie powinna być najważniejszym kryterium decydującym o jej zakupie. Zanim zdecydujesz się na inwestycję, dokładnie określ zapotrzebowanie, intensywność użytkowania, a także cechy, które dane urządzenie musi mieć.

Do firm zajmujących się handlem detalicznym przydadzą się duże stacjonarne kasy, takie jak kasa fiskalna Posnet Neo Online XL. Są łatwe w obsłudze, wyposażone w przejrzyste wyświetlacze, a także bazę nawet 60 tysięcy kodów PLU. Ponadto bez trudu można zintegrować je z wagą, terminalem czy innymi akcesoriami kasowymi. W małych firmach wykonujących usługi w domu lub u klienta świetnym rozwiązaniem będzie fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online. Urządzenie łączy w sobie właściwości kasy fiskalnej, drukarki i terminalu płatniczego.

Możesz też wybrać jedną z innych propozycji sklepu fiscash.com.pl, oferującego profesjonalne urządzenia dla firm. Jeśli nie jesteś pewien, która kasa będzie dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się z naszym biurem i spytaj o radę konsultanta.

AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA