O obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Sprzedaż towarów na rzecz osób prywatnych nie zawsze wymaga rozliczenia za pomocą kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach nie trzeba wyposażać się w takie urządzenie. Musisz tylko zadać sobie pytanie, czy stać Cię na brak kasy fiskalnej.
 

Sprzedaż produktów osobom prywatnym

Lepszy gram handlu, niż kilo roboty - to przysłowie jest chętnie powtarzane przez osoby zajmujące się działalnością handlową. Często jednak robota idzie w parze z handlem i dopiero taki układ jest drogą do sukcesu. Potwierdza to spory rozwój sklepów internetowych z rękodziełem czy stoiska na jarmarku tematycznym z ręcznymi wyrobami. Niezależnie od tego, co sprzedajesz i gdzie, jeśli wśród Twoich klientów są osoby prywatne, musisz odprowadzić z tego podatek.
 
W większości punktów handlowych, sklepów internetowych istnieje konieczność zaopatrzenia się w kasę fiskalną. To urządzenie księguje wszystkie transakcje, a informacje o nich przesyła do CRK. Kasa fiskalna to ułatwienie dla firm w prowadzeniu rozliczeń, szczególnie przy wielu transakcjach o małych wartościach. Kasy dają możliwość prowadzenia automatycznych rozliczeń, drukują paragony i można je zintegrować z innymi akcesoriami.
 

Kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna? Jak ustala się limit?

Pomimo wielu korzyści wynikających z kasy fiskalnej online, małe firmy starają się unikać ich stosowania. Jedną z przyczyn jest cena kasy, którą przedsiębiorca musi kupić na własny koszt. Przy takiej inwestycji nie można oszczędzać, ponieważ funkcjonalna kasa będzie źródłem kłopotów. Jednak istnieją przepisy, które dają możliwość małemu przedsiębiorcy prowadzenia sprzedaży bez konieczności zakupu kasy fiskalnej.
 
Warunkiem rozliczania się bez kasy fiskalnej jest dochód na niskim poziomie. Dla ustawodawcy taki pułap to 20 tysięcy złotych obrotu rocznie. Z kolei obrót to suma wszystkich wpływów ze sprzedaży towarów, od której odlicza się kwotę należnego podatku dochodowego. Wynika z tego, że musisz pilnować średniej miesięcznej sprzedaży na poziomie 2000 złotych. W tym przypadku konieczne będzie rozliczanie się z fiskusem na podstawie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej.
 
Ulgę chętnie wykorzystują wszystkie firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Jest to korzystne także w przypadku przedsiębiorców, którzy traktują sprzedaż jako dodatkowe źródło dochodu. Sprawdza się na początkowym etapie działania sklepów internetowych czy w handlu bezpośrednim. Jednak konieczne jest pilnowanie limitów, ponieważ ich przekroczenie uruchamia natychmiastowe nowe zobowiązania.
 
Rozpoczęcie działalności rzadko ma miejsce 1 stycznia. Dlatego w pierwszym roku funkcjonowania sprzedaży musisz policzyć, jaki limit możesz osiągnąć. Wynika to z prostej proporcji. Konieczne będzie policzenie dni od rozpoczęcia i do zakończenia roku. W kolejnych latach jest już łatwiej. Jeśli nie przekroczyłeś limitu w ubiegłym roku, ulga przechodzi na kolejny. Nie ma tu też znaczenia, czy będziesz wykorzystywał ją regularnie przez cały rok, a może przeprowadzisz jedną dużą transakcję już w pierwszym miesiącu. Pod uwagę brany jest cały rok.
 

Kiedy będzie konieczny zakup kasy fiskalnej online?

Mało który przedsiębiorca zakłada górny limit przychodu. Z reguły biznes prowadzony jest w taki sposób, żeby przynosił coraz większe dochody. Dlatego w pewnym momencie może się okazać, że limit 20 tysięcy obrotu został przekroczony. To oznacza konieczność zaopatrzenia się w kasę fiskalną online.
 
Jak to działa w praktyce? Przede wszystkim nie musisz wpadać w panikę. Na zakup kasy fiskalnej online masz dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym przekroczyłeś obrót. Jeśli zatem przekroczenie limitu nastąpi przy rozliczeniu za maj, kasa musi być wprowadzona od 1 sierpnia. Do ulgi możesz powrócić w sytuacji, kiedy przez jeden rok nie będziesz wykazywał obrotu na poziomie 20 tysięcy rocznie lub większym.
 

Kasa fiskalna jako inwestycja w biznes 

Jeśli nie chcesz wprowadzać kasy fiskalnej do swojego biznesu, przez jakiś czas może Ci się to udać. Zmniejszenie przychodów, przenoszenie na kolejny rok czy inne zabiegi mogą jednak być ryzykowne i pochłonąć sporo energii. Pilnowanie limitu także jest uciążliwe. W związku z tym, jeśli Twój sklep zaczyna przynosić większy dochód, nie zatrzymuj jego rozwoju.
 
Kasa fiskalna online to nie tylko kosztowny wydatek, ale także sposób na szybszy rozwój biznesu. Korzyści wynikają z lepszej organizacji pracy i szybszego dokonywania rozliczeń. Nie musisz też ograniczać się w obawie przed limitem i wprowadzić do swojego sklepu nowy asortyment. Jeszcze jednym argumentem jest obowiązująca ulga na zakup kasy fiskalnej. Możesz odliczyć do 90 % wartości urządzenia, choć nie więcej, niż 700 złotych.
 
Jaką kasę fiskalną wybrać na początku działalności? Wiele zależy od tego, gdzie ją prowadzisz. Jeśli sprzedaży dokonujesz na bazarach, jarmarkach lub w inny bezpośredni sposób, potrzebna będzie kasa przenośna. W takich sytuacjach zawsze polecamy fiskalny terminal płatniczy POSPAY Online. To urządzenie nie należy do bardzo tanich kas online, jednak jest niezwykle funkcjonalne. Zawiera kasę, drukuje paragony, a także umożliwia przyjęcie płatności kartą. Ponadto łatwo uchwycisz je w dłoni, co usprawni transakcję. Przy sprzedaży bezpośredniej nie będzie Ci potrzebne żadne inne urządzenie.
 
Sklepy internetowe nie potrzebują urządzenia mobilnego. Wszystkie transakcje prowadzone są z biura lub mieszkania, a paragon dołącza się do przesyłki. Dlatego w tym przypadku może wystarczyć kasa fiskalna FAWAG Lite. Jest w pełni funkcjonalna, łatwa w obsłudze i nie zajmuje wiele miejsca. Inną propozycją, która nie obciąży Twojego budżetu, jest kasa fiskalna Aclas Kos Online, którą możesz wykorzystywać także jako przenośną.
 
Kasa fiskalna to jednorazowa inwestycja, a później w związku z jej funkcjonowaniem nie będziesz już ponosił większych kosztów. Dlatego nie musisz kurczowo trzymać się najtańszych urządzeń na rynku. Zwróć uwagę na ich funkcjonalność, co pozwoli Ci sprawniej wykonywać pracę i zaoszczędzić czas.
AllMobileASSECO - WAPROCAS Polska Sp. z o.o. DIGIDIGILAB TRADINGDotykačkaEDATAELOELTRONIKELZABEMARFAREXFAWAGHONEYWELLINNOVAINSERTPOSNETSHARPSYMPLEXTORELLYakudoZEBRA